Заміна радіатора опалення фото

Заміна радіатора опалення: демонтаж, очищення та підключення

30.09.2019 Вимк. Від Марьяна

Для того, щоб зняти радіатор опалення, знадобляться спеціальні інструменти. Для демонтажу, обслуговування, встановлення та підключення устаткування потрібні певні знання та досвід. Якщо якісно зняти, розібрати, почистити і підключити радіатор опалення, то він буде краще виконувати свої функції. Це дозволить ефективніше обігрівати приміщення квартири чи будинку та заощаджувати енергоресурси.

Як зняти радіатор опалення

Перед тим, як зняти радіатор опалення, доведеться перекрити подачу теплоносія. Це робиться по-різному:

 1. Перекривається воду на підводках вентилями, кранами або дроселями.
 2. Відключається котел у приватному будинку з автономною системою опалення.
 3. Перекривається подача теплоносія на стояку.

З двома першими пунктами все зрозуміло, розглянемо третій.

Відключення системи водопостачання у багатоквартирному будинку

 

Якщо необхідно замінити радіатор опалення в квартирі у опалювальний сезон, то доведеться перекрити подачу теплоносія на стояку. Це робиться двома способами:

 1. В нових багатоквартирних будинках свої контури. Тому достатньо перекрити крани чи вентилі, що йдуть від основних стояків.
 2. В будинках старої забудови доведеться повність перекривати стояки за допомогою кранів у підвальних приміщеннях.

Для перекриття води при заміні радіатора опалення на стояку багатоквартирного будинку краще звернутися до обслуговуючої організації.

Демонтаж батареї

Якщо батарея встановлена на «американки», то достатньо демонтувати їх за допомогою розвідного ключа і зняти радіатор опалення з кронштейнів.

Для демонтажу підключеної згонами батареї потрібно відкрутити контргайки до кінця різьби. Якщо зробити це заважає іржа чи фарба, то рекомендується прогріти підводку будівельним феном. Після цього необхідно видалити з різьби залишки підмотки за відкрутити радіаторні пробки.

Якщо батарея приварена до підводок, її доведеться відрізати за допомогою болгарки. Після цього, щоб потім підключити радіатор опалення, доведеться нарізати нову різьбу.

Як розібрати чавунний радіатор опалення

Заміна радіатора опалення: демонтаж, очищення та підключення

Перед тим як розібрати та почистити радіатор опалення, потрібно демонтувати, помити і покласти батарею на рівну поверхню. Але за роки експлуатації з'єднання між секціями, гайки та інші окремі елементи прикипіли або приржавіли один до одного. Тому розібрати радіатор опалення досить важко, не пошкодивши його.

Ось, декілька рекомендацій:

 1. Щоб почистити радіатор опалення, необхідно відкрутити гайки, що з'єднують елементи. Для цього місця з'єднань рекомендується прогріти будівельним феном, автогеном чи паяльною лампою. Це дозволить порівняно легко відкрутити всі гайки.
 2. Пази для ключів у з'єднувальних гайках можуть бути з'їдені іржею. Тому розібрати радіатор опалення на окремі елементи буде важко. Можливо видалити пошкоджену секцію механічно — розбити її кувалдою. Це робиться дуже обережно, аби не пошкодити всю конструкцію. Варто також спробувати розрізати батарею болгаркою або ножівкою по металу.
 3. Вибити ніпель-гайки після від'єднання пошкодженої секції від радіатора можна за допомогою молотка та зубила.

Самостійно підключити, замінити або почистити радіатор опалення нелегко. Вага кожної секції чавунної батареї — 7,5 кг, а вся конструкція важить більше 75 кг. Тому до роботи варто залучати помічників.

Як почистити радіатор опалення

Щоб почистити радіатор опалення, необхідно відкрутити заглушки. Після цього в чавунну батарею потрібно залити якийсь з цих розчинів:

 • концентровану оцтову кислоту;
 • побутовий хімічний препарат для прочищення каналізації;
 • розчинену кальциновану соду;
 • молочну сироватку;
 • засіб для промивання радіаторів автомобілів;
 • розчинену лимонну кислоту.

Далі необхідно закрити зливи і зачекати декілька годин.

Для пришвидшення очищення радіатор опалення доведеться перевертати або обережно постукувати по ньому. Через 3-5 годин у процесі хімічної реакції іржа та накип від'єднаються від внутрішніх стінок батареї. Після цього необхідно злити розчин та промити радіатор чистою водою.

Рекомендації по підключенню радіатора опалення

Заміна радіатора опалення: демонтаж, очищення та підключення

Щоб якісно замінити чи підключити радіатор опалення, необхідно дотримуватись певних норм та правил монтажу:

 • незалежно від матеріалу виготовлення, встановлюють та підключають радіатор опалення у горизонтальному положенні;
 • відстань від батареї до стіни не повинна перевищувати 5 см;
 • оптимальна відстань по висоті від радіатора до підлоги чи вікна — 10-15 см.
Заміна радіатора опалення: демонтаж, очищення та підключення

Підсумок

Якщо зняти та розібрати радіатор опалення, то його можна почистити, знову встановити і використовувати далі. Але це треба робити обережно, аби не пошкодити окремі елементи або всю конструкцію батареї.

Якщо добре почистити чи замінити радіатор опалення, то значно збільшиться тепловіддача устаткування. Це дозволить якісно обігрівати приміщення у будинках і квартирах та заощаджувати на споживанні енергоресурсів до 15%.